Профессор, медицина ғылымдарының докторы, университет ректоры Қуатбекова Рабиға Әбдімұсаевна 1968 жылы 31 наурызда Шымкент қаласында дүниеге келген.

1991 жылы Алматы медицина институтын “Емдеу ісі” мамандығы бойынша, 1999 жылы “Қайнар” университетін “Құқықтану” мамандығы бойынша, 2004 жылы Қазақ–өзбек инженерлік–гуманитарлық университетін “Педагогика және психология” мамандығы бойынша (үздік диплом) бітірген. Қазақ, орыс және ағылшын тілдерін жетік меңгерген.

Еңбек жолын 1991 жылы “Фосфор” ШЖМ дәрігер-интерн, 1992 жылы акушер – гинеколог болып бастаған.

1996 жылдан 1998 жылға дейін Алматыдағы республикалық Ана мен бала ғылыми-зерттеу орталығының күндізгі аспирантурасында оқыды. 1999 жылы медицина ғылымдарының кандидаты ғылыми дәрежесі берілді. 1999 жылы – Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының Акушерлік және гинекология кафедрасының ассистенті.

1999-2005 жылдары-Қазақстан халықтар достығы университетінің кафедра меңгерушісі, факультет деканы, оқу істері жөніндегі проректор. 2005 жылдан – Қазақстан халықтар достығы университетінің ректоры, ал 2012 жылдан – Академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің ректоры.

2002 жылы Қазақстан халықтар достығы университетінің профессоры, Қазақ ұлттық жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі атағы берілді.

2002-2005 жылдары-Қарағанды мемлекеттік медицина академиясының докторанты, 2005 жылы “Медициналық жоғары оқу орындарында білім беру процесін реформалаудың ғылыми негіздері” – “медициналық жоғары оқу орындарында білім беру процесін реформалаудың ғылыми негіздері” докторлық диссертациясын қорғады.

2 монография, 100-ден астам ғылыми мақала, 7 оқу-әдістемелік құрал, химия бойынша 5 әдістемелік құрал жариялады.

“Көп деңгейлі оқыту жүйесіне көшу арқылы медициналық білім беруді жетілдіру”,” көп деңгейлі оқыту жүйесіне көшу негізінде медициналық білім беруді жетілдіру”,” әйелдер қоғамдық ұйымы”,” медициналық жоғары оқу орындарында білім беру процесін бақылау әдістерін әзірлеу және білім берудің кредиттік жүйесін енгізу ” – ” медициналық жоғары оқу орындарының білім беру процесін басқару және білім берудің кредиттік жүйесін енгізу әдістерін әзірлеу”, 4 ғылыми өнертабыстың, 2 патенттің авторы.

2005 жылдан – “Нұр Отан” партиясының мүшесі.

Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының депутаты (2017ж.)

Астана қаласының “Ұлттық зерттеу орталығы” республикалық мемлекеттік мекемесі жанындағы диссертациялық кеңестің, Қазақстан халқы Ассамблеясының Аналар кеңесінің, Оңтүстік Қазақстан облысы әкімінің жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі комиссияның, “Нұр Отан”партиясы жанындағы бизнесті қолдау жөніндегі Қоғамдық кеңестің мүшесі.

“Жас Қазақстан”, “Қазақстан Даңқы” ордендерінің иегері (2014). Қазақстан Республикасы Ұлттық іскерлік орталығының шешіміне сәйкес “экономикалық аймақтарды қалыптастырғаны үшін” медалі – “Білім беру Үздігі” (2013), “Адам факторлары”, “адам факторы” (2015)., “Тәуелсіздікке 25 жыл “(2016),” Тәуелсіз Қазақстанның рухани және әлеуметтік даму саласындағы жетістіктері үшін және оның өркендеуіне қосқан зор үлесі үшін “ҚР Білім Министрінің грамотасымен (20017),”өңірдегі білім беруді дамытуға және өскелең ұрпақтың зияткерлік және рухани даму деңгейін арттыруға қосқан елеулі үлесі үшін” ОҚО әкімінің грамотасымен марапатталған (2015, 2017).

Ол ТЖМ, ОҚО және Шымкент әкімдерінің, “Қорған” балалар қоғамдық қорының, облыстық және қалалық халыққа білім беру басқармаларының, Спорт және туризм департаментінің, түрлі мәдени орталықтардың дипломдарымен, грамоталарымен және алғыс хаттарымен марапатталды.