«Жаңа Қазақстанның білікті тіректері» атты іскерлік конференция

2023 жылдың   наурыз айының 15  жұлдызында Академик Ә.Қутбеков атындағы Халықтар Достығы Университетінде Гуманитарлы-педагогикалық факультеті, «Экономика» кафедрасы «Жаңа Қазақстанның білікті тіректері» атты іскерлік конференция мазмұнында өткізілетін студенттік Аймақтық экономикалық (бакалавр студенттері арасында) олимпиада өткізді. Олимпиада 6В04110 – «Экономика», 6В04130- «Есеп және аудит», 6В04140 – «Қаржы», 6В04150 – ӘМемлекеттік жергілікті басқаруӘ білім беру бағдарламалары үшін 1-3 курстарға ұйымдастырылған.

Аймақтық экономикалық олимпиада – бұл экономика саласының белгілі бір бағытында мамандандырылу барысында жүрген болашақ білікті мамандардың өзара жекеленіп немесе топтасып сайысуы. ҚР-дағы қазіргі саяси экономикалық және әлеуметтік экономикалық жағдайы, халықаралық экономика және ҚР коммерциялық экономикалық аспектілері мен мәселелерін қарастыру.

Олимпиаданың өткізу мақсаты – ең дарынды және дарынды студенттерді анықтау, кәсіби білім беру сапасын арттыру, олардың кәсіби құзыреттілігін одан әрі жетілдіру, шығармашылық әлеуетті іске асыру, студенттердің өз бетінше кәсіби қызметке қабілеттерін тексеру, кәсіби міндеттерді тиімді шешу дағдыларын жетілдіру, кәсіби ойлауды дамыту, студенттерді одан әрі кәсіби және жеке дамуға ынталандыру, болашақ мамандыққа деген қызығушылықты арттыру.

Олимпиаданың өткізу кезеңдері:

1. Командаларды таныстыру.
  2. «Қазіргі әлемдік, халқаралық сяси қатынастардың экономикалық салдары» тақырыбында сұрақ-жауап сайысы.
  3. Команда капитандары арасында сайыс
  4. Ойын «Экономикалық ілмек».
  5. Кофе-брейк.
  6. Бизнес-жобаларды қорғау.
  7. Марапаттау кезеңі.

Әділ қазылар алқасының төрағалыры:

1. Қуатбекова Нурлан Әбдімұсаұлы – Академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің Президенті, т.ғ.д., профессор
  2. Қуатбекова Рабиға Әбдімұсақызы – Академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің ректоры, м.ғ.д., профессор

Комиссия мүшелері

1. Утенов Жұмахан Жарқынбекұлы – Академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің Бірінші проректоры, т.ғ.д., профессор
  2. Раимбердиев Талжан Пердешович – ғылыми жөніндегі проректор, т.ғ.д. профессор
  3. Арынбеков Мұрат Тұрғанбекұлы – директор, тарих ғылымдарының магистрі, аға оқытушы
  4. Туртаев Мутал Расулович – «Экономика» кафедрасының  э.ғ.к., профессор
  5. Есқара Мухаметжан Алимбекович – «Экономика» кафедрасының  а.ш.ғ.д., профессор
  6. Купешева Айгуль Қуанышқызы – э.ғ.к., гуманитралы-педагогикалық факультетінің деканы
  7. Сабенова Балтаим Намазбайқызы –  «Экономика» кафедрасының   э.ғ.к., аға оқытушы
  8. Бердибекова Гульмира Султанбеқызы – «Экономика» кафедрасының  э.ғ.к., аға оқытушы
  9. Таласов Муслим Жапаевич Таласов – директор «ЭКО-ФАРМ» ЖШС   «ERNUR press» ЖШС
  10. Байтилеуов Сабит Султанович –  «Azalla Cotton»  ЖШС қаржы директоры

Жалпы 6 жоғарғы оқу орындары қатысты -ол:

1. М.Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университеті (3 команда)
  2. Шымкент университеті (1 команда)
  3. Орталық –Азия инновациялық университеті (1 команда)
  4. «Мирас» универистеті (1 команда)
  5. Ж.Ташенов атындағы университет (1 команда)
  6. Академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы универистеті (1 команда)

Қорытындылай отырып, әділ қазылар алқасының өкілдері, топтар мен  белсенді қатысушыларды топ жетекшілерін, «Бас жүлде», 1,2,3 орын, диплом, сертификаттар, сыйлықтармен) марапатталды.

1. М.Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университеті:

1 команда: «Әуезов тарландары» – «Бас жүлде» дипломына ие болды.

Ғылыми жетекшісі: PhD, доцент Есболова Айнур Ергазиевна

2 команда: «Культурное наследие» – ІI – орын дипломына ие болды.

Ғылыми жетекшісі: к.э.н., доцент Атенова Алия Мырзабековна,

3 команда: «Алға» – ІII – орын дипломына ие болды.

Ғылыми жетекшісі: Ахметова Салима

1. Орталық –Азия инновациялық университеті:

команда «Миллион» – I – орын дипломына ие болды

Ғылыми жетекшісі: магистр, аға оқытушы Иманбаев Али Асанович

Жармаханбетов Нурали Сейдалиевич

1. Ж.Ташенов атындағы университеті:

команда «Болашақ» – ІI – орын дипломына ие болды

Ғылыми жетекшісі: магистр, аға оқытушы Аширбаева Сауле Бахытжановна

1. Шымкент университеті:

команда «Шу капиталы» – Ш – орын дипломына ие болды

Ғылыми жетекшісі: магистр, аға оқытушы Рисбаева Саттігул Қылышбайқызы

магистр, аға оқытушы Тоқсанбаева Гульжан Қошқарбайқызы

1. «Мирас» универистеті (1 команда)

команда «Бизнесмен» – Ш – орын дипломына ие болды

Ғылыми жетекшісі: э.ғ.к., профессор Коптаева Гульжамал Пернеевна

1. Академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы универистеті:

команда «Креативтік экономика» – ІI – орын дипломына ие болды.

Ғылыми жетекшісі:  магистр, аға оқытушы Абдурахманова Зулпаруза Амирбекқызы.

ЖОО-ның ректорларына және ғылыми жетекшілеріне алғыс хаттар  және белсенді қатысқан студентерге «Ең үздік», «Ең үздік бизнес-идея», «Ең үздік спикер» номинациясы, «Ең ұйымшыл команда» номинациясы, «Ең үздік креативтік команда» номинациялары мен сертификаттар берілді.

Қатысқан Жоғарғы оқу орындары жеке пікірлерін білдірді, жалпы университетіміздің Президенті т.ғ.д., профессор Қуатбеков Нұрлан Әбдімұсаұлына және ректорға м.ғ.д., профессор Қуатбекова Рабиға Әбдімұсақызына, осы студенттік Аймақтық экономикалық олимпиаданы жоғары деңгейде ұйымдастырылған әрі әділ және сапалы өткізуіне, студенттеріміздің өз білімдерін ашуға, кәсіптік денгейін арттыруға және жоғарлатуға мүмкіншілік бергеніне үлкен алғысын білдірді.