Цифрлық талапкер-2023

Цифрландыру жоғары оқу орындарына құжаттарды онлайн тапсыруға айтарлықтай әсер етеді. Соңғы жылдары дүние жүзіндегі жоғары оқу орындары әртүрлі цифрлық технологияларды пайдалана отырып, қағаз жүзіндегі құжаттарды тапсырудың дәстүрлі үдерісінен электрондық нұсқаға ауыса бастады.

Цифрландыру жөніндегі проректор М.К. Есенов бастаған цифрлық трансформация және технологиялар трансферті департаментінің және академик А. Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің Маркетинг және кәсіптік бағдар беру жұмысы бөлімінің үйлесімді жұмысы кезінде қазіргі уақытта білім беру процесін оңтайландыруға және жақсартуға көмектесетін “online құжаттарды тапсыру” электрондық жүйесі жолға қойылды. Осы кезден бастап ЖОО-ға баламалы қабылдау тетігі, онлайн-қабылдау, ЖОО-ны цифрландыру жаңа деңгейге көтерілді.

Онлайн түсу-жоғары оқу орындары мен талапкерлер арасындағы өзара іс-қимылдағы жаңа қадам. Бұл ЖОО орналасқан жерлерден алыс тұратын адамдардың үлкен қабатынан түсу мүмкіндіктерін кеңейтеді.

Талапкерлер үшін “online құжаттарды тапсыру” электрондық жүйесінің артықшылықтары:

Қолайлылық және қол жетімділік: цифрландыру студенттерге кез-келген жерден және кез-келген уақытта компьютер, смартфон немесе планшет арқылы құжаттарды онлайн режимінде жіберуге мүмкіндік береді. Бұл құжаттарды тапсыру процесін жеңілдетеді және университетке жеке бару қажеттілігін азайтады.

Электрондық нысандар және онлайн өтінімдер: дәстүрлі қағаз нысандарының орнына университеттер толтыруға және онлайн тапсыруға болатын электрондық нысандар мен онлайн өтінімдерді ұсынады. Бұл өтініш беру процесін жылдамдатады және қағаз құжаттардың жоғалуын болдырмайды.

Электрондық сканерлеу және құжаттардың көшірмелері: студенттер түпнұсқалардың орнына сертификаттар, сертификаттар және ұсыныс хаттар сияқты электрондық сканерлеу мен құжаттардың көшірмелерін ұсына алады. Бұл құжаттардың жоғалу қаупін азайтады және оларды сақтау мен тасымалдауды жеңілдетеді.

Автоматтандырылған өңдеу жүйелері: цифрландыру жоғары оқу орындарына құжаттарды өңдеудің автоматтандырылған жүйелерін пайдалануға мүмкіндік береді.

Цифрлық трансформация және технологиялар трансферті департаменті қызметкерлерінің көп еңбекті қажет ететін, бірақ мағыналы жұмысы жеке жаңа тұлға емес, “цифрда өмір сүретін” және барлығына жаңа мүмкіндіктер жасауға бағытталған тиісті цифрлық ортаны құратын дәстүрлі университет жүйесінің бөлігі болып табылады. Университет қызметін басқару процестерін кешенді автоматтандыру мен цифрландыруды қамтамасыз ету бірінші кезектегі міндет болып табылады.