E-Tech Hub / TIU (Tyumen)

2023 жылдың қыркүйегінде Тюмень индустриалды университетінде (Тюмень қ., Ресей) Цифрлық технологиялар жоғары мектебінде E-Tech Hub бас ғылыми қызметкері, PhD, қауымдастырылған профессор Жакипбаев Б.Е. әлеуметтану ғылымдарының докторы, профессор, “Бизнес-информатика және математика” кафедрасының меңгерушісі Барбаков О.М. кездесу өткізді.

Кездесу барысында білім беру және ғылыми-зерттеу қызметінің барлық тректері бойынша цифрландыру саласындағы өзара тиімді ынтымақтастық мәселелері бойынша принципті келісім мен уағдаластық алынды.

ТИУ Цифрлық технологиялар жоғары мектебінің жұмысы ағымдағы жылдың қыркүйек айында басталды. Ол ақпараттық технологиялар саласындағы мамандарды даярлаудың жеті бағытын біріктірді. Студенттер информатика мен бағдарламалауды, сондай-ақ мәліметтер базасы, жасанды интеллект, Машиналық оқыту, әкімшілік және ақпараттық жүйелерді қолдау сияқты қолданбалы пәндерді зерттейді. Бұл ретте білім беру процесінің 50% – ы практикаға берілетін болады.

ҚР Президенті өзінің қыркүйек айындағы Жолдауында цифрландыру және инновацияларды енгізу, Қазақстанды IT-елге айналдыру мәселелерінің өзектілігінің артқанын атап өткен жөн. Қазақстанда цифрландыру саласындағы жетістіктер қазірдің өзінде бар (электрондық үкімет пен финтехті дамыту индексі бойынша әлемдік көшбасшылар қатарында). Отандық IT-саланың экспорты ағымдағы жылдың соңына дейін 500 миллион долларға жетуі мүмкін. Үкіметтің жаңа міндеті-2026 жылға қарай IT қызметтерінің экспортын бір миллиард долларға жеткізу. Бұған ірі шетелдік IT-компаниялармен бірлескен кәсіпорындар ашу жәрдемдесетін болады. Жасанды интеллект (AI) технологияларын қолдану ерекше назар аударуды қажет етеді. Алдағы бірнеше жылда әлемде осы салаға бір триллион доллардан астам инвестиция салынады деп болжануда. Бұл сектордың сәтті дамуы ЖІӨ-нің айтарлықтай өсуін қамтамасыз ете алады. Егер біз жасанды интеллект мүмкіндіктерін толық пайдалансақ, онда білім экономикасына сапалы серпіліс жасай аламыз. Жетекші халықаралық компаниялармен және университеттермен ынтымақтастық орнату қажет. “Ғылым және технологиялық саясат туралы” заңды әзірлеу бастамасы ғылым мен инновация негізінде экономиканың даму логикасын дәл көрсетуі тиіс. Инновациялық инфрақұрылымды – бизнес-инкубаторларды, инженерлік-технологиялық хабтарды, коммерцияландыру орталықтарын, технопарктер мен конструкторлық бюроларды құру бойынша жеке бастамаларды қолдаудың пәрменді шаралары қажет. Табысты шетелдік тәжірибені пайдалану керек.

Академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің Е-Tech Hub өзінің алдына Қазақстанның Оңтүстігіндегі қуатты цифрлық хабтардың бірі болу – стратегиялық міндет қойды.