Цифрландыру және ақпараттық технологиялар күні!

2023 жылдың 10 қарашасында академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінде алғаш рет Цифрландыру және ақпараттық технологиялар күні атап өтілді.

Университеттің «Цифрлық офицерлеріне» Astana Hub-тың өңірлік өкілі – Shymkent IT Hub CEO Ақнұр Пралиеваның қолымен расталған Ректор Р.Ә.Қуатбековадан алғыс хаттар табысталды.

Академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінде цифрландыру ұлттық бәсекеге қабілеттілікке қол жеткізудің негізгі қажеттілігі мен негізгі құралына айналғанын атап өткен жөн. Бүгінде бұл цифрлық трансформация жекелеген компаниялардың, елдердің, өңірлердің ғана емес, сонымен қатар көп жылдық тарихы бар табысты жұмыс істеп тұрған университеттердің бәсекеге қабілеттілігінің айқындаушы факторы болып табылатыны жасырын емес. Қазақстан көптеген дамыған елдерден озып, БҰҰ-ның ең цифрланған мемлекеттерінің топ-30 рейтингіне кіреді; соған қарамастан, Қазақстанды одан әрі цифрлық трансформациялау бойынша үлкен жұмыс жүргізілуде. Сараптамалық болжамдар 10 жылдан кейін әлемдегі қызметтер мен өнімдердің 70% – ы цифрлық платформалық модельдерге негізделетінін болжайды.

Мұндай жағдайда академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университеті алдына стратегиялық және өршіл міндет қойды –Еліміздің оңтүстігіндегі жетекші цифрлық IT-хабтардың бірі болу. Әрине, бұл уақыт пен ресурстарды қажет етеді.

Цифрландыру және ақпараттық технологиялар қызметкерлері күні алғаш рет 10 қарашада Қазақстанда атап өтіледі, 2022 жылдан бастап. «Қазақстан Республикасындағы мереке күндерінің тізбесін бекіту туралы «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 31 қазандағы №689 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» тиісті қаулыға ҚР Премьер-министрі Әлихан Смайылов қол қойды. Осыған байланысты бұрын қолданыста болған 17 мамырда атап өтілетін Байланыс және ақпараттандыру қызметкерлері күні мерекесі байланыс қызметкерлері күні болып өзгертілді. Жаңа кәсіби мерекенің «Цифрландыру және ақпараттық технологиялар» пайда болуы сала қызметкерлерін қолдау мақсатында ҚР цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің бастамасымен жүзеге асырылды.