Qaz Science: Жас ғалымдар слеті

2023 жылғы 6 желтоқсанда Шымкентте жас ғалымдар слеті өтті. Ұйымдастырушылар – Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым академиясы. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым академиясы, Шымкент қаласының әкімдігі, Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы, “Alageum Electric” АҚ “Ғылым мен бизнестің интеграциясы: өңірлік индустриялардың өсу жолы”, “Технологиялардағы инновациялар: жас ғалымдарға арналған перспективалар мен міндеттер” және “Ғылыми революция майданындағы жас ғалымдар: ашылулар, қиындықтар, перспективалар” іс-шараларына қатысты.

Іс-шара барысында жас ғалымдардың пленарлық отырысы, ғылымның түрлі салалары бойынша секциялық дәрістер өткізу, Alageum Electric, KKR, Trenco RandD өндірістік базаларымен танысу ұйымдастырылды.

ҚР Президенті жанындағы ҚР ҰҒА президенті, ғылым және техника саласындағы әл-Фараби Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, биология ғылымдарының докторы, профессор Закария Күнсұлу Дальтонқызы құттықтау сөз сөйледі. Өз баяндамасында ол мемлекет Басшысының тапсырмалары, Академияның Шымкент қаласындағы өңірлік филиалын ашу, ғылымның өзектілігі және ғылым мен бизнесті интеграциялаудың маңыздылығы туралы айтты.

Пленарлық отырыста өңірлік жоғары оқу орындарының танымал ғалымдары мен ректорлары баяндама жасап, университеттерде ғылымның дамуы туралы айтып берді: Жұмаділдаев Асқар Серқұлұлы – ҚР Президентінің жанындағы ҰҒА вице-президенті, физикаматематика ғылымдарының докторы, профессор; Ералиева Ляззат Тасболатқызы – ҚР Президентінің жанындағы ҰҒА вице-президенті, медицина ғылымдарының докторы, профессор; Ерғалиев Қуаныш Асылханұлы – «Қазақстандық денсаулық сақтау менеджерлерінің қауымдастығы» республикалық қоғамдық бірлестігі кеңесінің төрағасы; Рысбеков Мырзабек Мырзашұлы – Оңтүстік Қазақстан Медициналық академиясының ректоры; Қожамжарова Дария Пернешқызы – М.Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік университетінің ректоры; Жанар Темірбекова Амангельдіқызы – Қ.А.Ясауи атындағы ХҚТУ ректоры; Қуатбекова Рабиға Әбдімұсақызы – Академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің ректоры, медицина ғылымдарының докторы, профессор; Нұрлыбаев Руслан Ерғалиұлы – ҚР Президентінің жанындағы ҰҒА Ғылым департаментінің директоры; Аппазов Нұрбол Орынбасарұлы – Қорқыт Ата атындағы Қызылорда университеті “Инжинирингтік технологиялар” кафедрасының зерттеуші-профессоры, х.ғ.к.

Жас ғалымдардың баяндамалары 4 секция бойынша өтті: “Жер, Ғарыш және коммуникациялар туралы”; “Агробиоресурстар және экология туралы”; “Білім және азаматтық қоғам туралы”; “Өмір және денсаулық туралы”. Бұл секцияларда ғылымның басым бағыттары бойынша арнайы семинарлар мен пікір алмасу өткізілді.

“Жер, Ғарыш және коммуникациялар туралы” секциясында “Data Driven: деректерді өңдеу, талдау, визуализация, деректер негізінде басқару” атты баяндамамен Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің цифрландыру жөніндегі проректоры Мақсат Кенжетайұлы Есенов сөз сөйледі. Бибол Жакипбаев – E-Tech Hub бас ғылыми қызметкері, PhD, қауымдастырылған профессор – Шымкенттегі ұйымдастырушылардың ресми өкілі болды.

Айта кету керек, 2023 жылғы Мемлекет басшысы 1 қыркүйекте “Әділ Қазақстанның экономикалық бағдары” атты халыққа Жолдауында “Жастарды жан-жақты қолдау – мемлекетіміздің басты міндеттерінің бірі” деп атап өтті.

“QazScience: жас ғалымдар слеті” ғылыми іс-шарасы жоғары деңгейде өтті, онда өңірдің ғылым, бизнес және индустрия өкілдері арасындағы диалогты нығайтуға арналған іс-шара барысында отандық ғылым мен экономиканы ілгерілету бойынша түрлі идеялар айтылды, қатысушылар тәжірибе алмасты. Сонымен қатар, ғылымды насихаттау бойынша бастамалар таныстырылып, ынтымақтастық туралы меморандумдарға қол қойылды.