“Қазақстан Республикасы Жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларының «Атамекен» ҰКП рейтингін қалыптастыру әдістемесі” тақырыбындағы семинар-тренингтің қорытындысы

“Атамекен” Ұлттық Кәсіпкерлер Палатасы ғылым және жоғары білім министрлігімен бірлесіп, бесінші жылы қазақстандық жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларына тәуелсіз бағалау жүргізеді. 2 мыңнан астам білім беру бағдарламалары бағаланды, 81 393 түлек талданды, 200-ден астам салалық сарапшылар тартылды, нәтижесінде 97 ЖОО бойынша 2 мыңнан астам сараптамалық қорытынды жасалды. ҰКП жоғары оқу орындарын 19 критерий бойынша бағалады, олардың негізгілері: жұмысқа орналасу деңгейі, орташа жалақы, білім беру бағдарламасын аккредиттеу, оқытушылардың сапасы, бағдарламалардың өзектілігі. Критерийлер үш негізгі блокқа біріктірілген: түлектердің мансаптық перспективалары, білім беру бағдарламаларының сапасы, білім алушылардың жетістіктері.
2022 жылы академик А. Қуатбеков атындағы Халықтар Достығы Университеті 17 ББ бойынша рейтингке қатысты. Рейтинг қорытындысы, университеттің білім беру бағдарламалары ҚР жоғары оқу орындары арасында жоғары емес екенін көрсетті:
2023 жылғы 21 ақпанда “2-ші жартыжылдыққа арналған семинарлар жоспарына” сәйкес атамекенге ББ рейтингінде нәтижелердің тиімділігін арттыру үшін ОӘІ бастығы, ЖОО-ның Стратегиялық жоспарлау және дамыту жөніндегі проректоры Б.Сүлейменова “Қазақстан Республикасы Жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларының “Атамекен” ҰКП рейтингін қалыптастыру әдістемесі тақырыбында семинар – тренинг өткізді.

Семинар жұмысының негізгі бағыттары:

1. Рейтинг әдістерін оңтайландыру;
  2. Критерийлер бойынша бөлу;

Модератор-оқу-әдістемелік басқарманың бастығы, ЖОО-ның Стратегиялық жоспарлау және дамыту жөніндегі проректоры б. с. Сүлейменова.;

Спикерлер-оқу үрдісін ұйымдастыру және бақылау жөніндегі басшысы М.С.Тасболатов және әдістемелік кабинет меңгерушісі-М.В. Ережепова.

Қатысушылар: ОӘБ, ОP әзірлеуге жауапты тұлғалар, кафедра меңгерушілері және барлық мүдделі тұлғалар.

Семинар жұмысы Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының ББ рейтингін қалыптастыру әдістемесіне сәйкес жүргізілді және рейтингке талдау келесі критерийлер бойынша жүргізілді:

1. “Жұмыс берушілермен білім беру бағдарламасын әзірлеу”;
  2. “Білім беру бағдарламасын дамытуға инвестициялар”;
  3. “Тиісті сала бойынша өндірістен оқу процесіне тартылған мамандардың үлесі”;
  4. “Профессор-оқытушылар құрамының сапасы”;
  5. “Білім беру бағдарламасын цифрландыру”;
  6. “Білім беру бағдарламасын аккредиттеу”;
  7. “Білім беру бағдарламасының халықаралық сертификаттау бағдарламалары”;
  8. “Білім беру бағдарламасы аясындағы жоғары оқу орындары арасындағы әріптестік”;
  9. “Білім беру бағдарламасының экспортқа бағдарлануы”;
  10. “Талапкерлер арасында білім беру бағдарламаларына сұраныс”;
  11. “Оқыту нәтижелерінің жұмыс берушілердің талаптарына сәйкестігі”;
  12. “Мазмұнның еңбек нарығының талаптарына сәйкестігі”;
  13. “Пәннің тәжірибеге бағдарлануы”;
  14. “Академиялық ұтқырлық шеңберінде білім алған студенттердің үлесі”;
  15. “Білім беру бағдарламасы шеңберінде Start-up жобаларын іске асырған түлектердің үлесі”;
  16. “Магистратурада (резидентурада) оқуын жалғастырған түлектердің үлесі”;
  17. “Түлектерді жұмысқа орналастыру деңгейі”;
  18. “Жұмыс іздеу ұзақтығы”;
  19. “Түлектердің орташа жалақысы”.

Сондай-ақ, “Атамекен” ҰКП-ның сараптамалық қоғамдастығы 2023 жылғы ақпанда университетке жалпылама түрде жіберген 2022 жылғы Жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламалары рейтингінің қорытындысы бойынша ұсыныстары мен ескертулері ескерілді. Және де орындаушылықты арттыру үшін 2023 жылы рейтингті өткізу кезінде деректерді уақтылы, сапалы және объективті ұсыну бойынша жауапты тұлғаларды тағайындау туралы бұйрық жасалды. Семинар-тренингте тізім жарияланып, оларға қойылатын міндеттер мен талаптар түсіндірілді.

Семинар-тренингтің мақсаты “Атамекен” ҰКП рейтингінің жақсы нәтижелеріне қол жеткізу болып табылады, себебі университетте сұранысқа ие мамандықтар бойынша білікті кадрлар даярланады. ХДУ түлектері біздің еліміздің еңбек нарығында сұранысқа ие, өйткені жас мамандарды даярлау сапасы жұмыс берушілердің барлық талаптарына жауап береді.