Creative Industry of Shymkent Forum 2023

2023 жылғы 14 желтоқсанда Шымкентте “Creative Shustry of Shymkent” форумы өтті. Форумда Қазақстанның креативті индустриясының болашақ атмосферасы құрылуда, бұл IT-қауымдастығынсыз мүмкін емес.

Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің цифрлық IT-офицерлерінің делегациясы: Мақсат Есенов – цифрландыру жөніндегі проректор және Бибол Жакипбаев – Е-Tech Hub бас ғылыми қызметкері, PhD, қауымдастырылған профессор Форумның ашылуына белсенді қатысты. Бірлескен және олардың IT-өнімдерін интеграциялау мәселелері бойынша әлеуетті IT-серіктестермен нетворкинг сессиялары өткізілді және бірлескен IT-жобаларды одан әрі дамыту туралы келісім сөздер жүргізілді.

Біз үлкен тәжірибе алмастық, пікір көшбасшыларымен желі құрдық және жобаларға жаңа идеялар енгіздік.  Данияр Аманалиев – Орталық Азиядағы ірі коворкинг желісінің негізін қалаушы, Creative Industries Policy and Evidence Centre жанындағы Халықаралық кеңестің мүшесі және ololo (Қырғызстан) компаниялар тобының бизнес-дирижері Шымкент қаласының туризм, сыртқы байланыстар және креативті индустрия басқармасымен ынтымақтастық туралы Меморандумға қол қойды.

ҚР Президенті өзінің қыркүйек айындағы Жолдауында ақпараттық технологиялар, білім беру, медиа, кино, музыка, дизайн салаларын қамтитын креативті индустрияның өзектілігін атап өтті. Дарынды және креативті азаматтар өздерінің шығармашылық әлеуетін толық іске асыра алатындай жағдай жасау маңызды. Өңірлік университеттер базасында нақты сектормен тығыз үйлестіре отырып, барлық облыс орталықтарында тұтас инновациялық экожүйе құру міндетін қоямын. Astana Hub тәжірибесін кеңінен масштабтау қажет. Қазіргі әлемде бұл нағыз инклюзивті экономиканың даму көзі болып табылатын азаматтардың шығармашылық әлеуеті мен зияткерлік капиталына негізделген “шығармашылық өндіріс”. Сонымен қатар, шығармашылық экономика талантты, шығармашылық адамдарды тартатын ірі қалаларды дамытудың қозғаушы күшіне айналуда. Біз елімізде креативті экономиканың ауқымды дамуы үшін барлық жағдай жасауымыз керек. Оның ішінде зияткерлік меншікті құқықтық құралдармен қорғау. Бұл түбегейлі маңызды мәселе. Зияткерлік меншік – бұл жабдық немесе технология сияқты мүлік. “Креатившілерді” қолдау шараларының жеке пакетін әзірлеу қажет деп санаймын.