ZhasCamp Central Asia 2024

2024 жылы 27-28 қаңтарда Шымкентте “ZhasCamp Central Asia 2024” жастар конференциясы өтті. Қазақстаннан, Қырғызстаннан және Өзбекстаннан 888 адам ZhasCamp Central Asia-ға тіркелді.

Бибол Жакипбаев – Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің E-Tech Hub бас ғылыми қызметкері конкурстық іріктеуден өтіп, “ZhasCamp Central Asia 2024”-ке қатысты. Іс-шара аясында Бибол Жакипбаев ұйымдастырушылармен, қатысушылармен, қонақтармен және спикерлермен келешектегі ынтымақтастық мәселелері бойынша желілік сессия өткізді, сондай-ақ ZhasCamp арнайы сыйлығымен марапатталды.

Біз пайдалы ақпарат алдық және үлкен тәжірибе алмасып, спикерлермен байланыс орнаттық.  Данияр Аманалиев– Оlolo компаниялар тобының негізін қалаушы және бизнес-дирижері, креативті индустриялар қауымдастығының төрағасы (Қырғызстан), кәсіпкер неге Impact құруы керектігін айтты? Зинаида Пак– сериялық кәсіпкер (Қазақстан), стартаптарды, әлеуметтік бизнесті қалай дамыту және оны табысты ету керектігін айтты. Ирина Медникова – МИСК басшысы (Қазақстан) жастар саясаты туралы айтты. Панельдік пікірталаста Buketov University-нің филология ғылымдарының кандидаты, қауымдастырылған профессоры Айнаш Мұстояпова (Қазақстан) Орталық Азиядағы постколониализм туралы тақырыпты ашты. 139 Documentary Center (Өзбекстан) негізін қалаушы Тимур Карпов деректі фильмнің қыр-сырын көрсетті. Талғат Меңдібаев – Қызылорда қаласындағы (Қазақстан) МИСК филиалының директоры “Кітап клубы нетворкингтің ең жақсы тәсілі” тақырыбында интерактив өткізді.

ZhasCamp – бұл StartUp немесе әлеуметтік жоба идеясын ұсынатын, кәсіби мамандардың қолдауына ие болатын және жобаны іске қосатын жыл сайынғы жастар конференциясы. ZhasCamp 2010 жылы басталды және 10 жыл ішінде конференция Қазақстанның 14 қаласында өтті.

ҚР Президенті өзінің қыркүйек айындағы Жолдауында ақпараттық технологиялар, білім беру, медиа, кино және т.б. салаларын қамтитын креативті индустрияның өзектілігін атап өткен жөн. Сонымен қатар, креативті экономика талантты, шығармашылық адамдарды тартатын ірі қалаларды дамытудың қозғаушы күшіне айналуда. Біз елімізде креативті экономиканың ауқымды дамуы үшін барлық жағдай жасауымыз керек. Дарынды және креативті азаматтар өздерінің шығармашылық әлеуетін толық іске асыра алатындай жағдай жасау маңызды. Өңірлік университеттер базасында нақты сектормен тығыз үйлестіре отырып, барлық облыс орталықтарында тұтас инновациялық экожүйе құру міндетін қоямын.