Жоғары білімнің цифрлық трансформациясы

Жоғары оқу орындарының цифрлық трансформациясы және академик А. Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің стратегиялық серпіні осы 5 басымдықта

Қазақстан Президенті Қасымжомарт Тоқаев Digital Bridge-2022 форумының пленарлық отырысында сөйлеген сөзінде цифрландыру туралы түсінік берді. “Цифрландыру-бұл сән үрдісін ұстану емес, ұлттық бәсекеге қабілеттілікке қол жеткізудің негізгі құралы. Ең алдымен, цифрлық теңсіздікті жою, Интернетке барынша қолжетімділікті және барлық азаматтар үшін сапалы байланысты қамтамасыз ету қажет. Бүгінде бұл жолдар мен электр энергиясы сияқты негізгі қажеттілік”.

Мемлекет басшысы елдің цифрлық трансформациясындағы бес басымдықты атап өтті:

* біріншісі-адам центризмінің дамуы;
* екіншісі-IT саласы үшін қолайлы жағдайлар жасау;
* үшіншісі-IT-инфрақұрылымды ауқымды жаңғырту;
· төртінші-цифрлық экономика мен индустрияны дамыту 4.0;
* бесінші-адами капиталды нығайту.

Бүгінде бұл цифрлық трансформация жекелеген компаниялардың, елдердің, өңірлердің ғана емес, сондай-ақ табысты жұмыс істеп тұрған барлық университеттердің бәсекеге қабілеттілігінің айқындаушы факторы болып табылатыны жасырын емес.

Академик А. Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университеті әрқашан уақытпен қатар жүреді. Осыған байланысты университетте университеттің әртүрлі құрылымдары арасындағы it хаб болып табылатын компьютерлік технологиялар бөлімі табысты жұмыс істеуде.

Сарапшылардың болжамы бойынша, он жылдан кейін әлемдегі өнімдер мен қызметтердің 70% – ы цифрлық платформалық модельдерге негізделеді. Мұндай жағдайда академик А. Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университеті алдына стратегиялық міндет қойды – Қазақстанның оңтүстігіндегі қуатты цифрлық хабтардың біріне айналу.

Қазірдің өзінде (23 желтоқсан 2022ж.) Қазақстан-Британ техникалық университетінде дөңгелек үстелге IT компаниялардың басшылары бастаған жұмыс істеп тұрған it қауымдастықтар жиналды, олар қазірдің өзінде жоғары оқу орындарының цифрлық трансформация тетіктерін толық енгізу бойынша пікірталастар жүргізуде.

Жоғары оқу орындары арасында цифрлық трансформацияны дамыту жоспарын егжей – тегжейлі талқылау үшін академик А.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінен компьютерлік технологиялар бөлімінің басшысы Мақсат Есенов және компьютерлік технологиялар бөлімінің бағдарламашысы Асылбек Жақсылықов қатысты.