E-Tech Hub // IT Hub Shymkent // Astana Hub

18 қазанда 2023 жылы академик Ә. Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінде үшінші мегаполистің IT-қоғамдастығының (Astana Hub өңірлік өкілі: Shymkent IT Hub, IT Step Academy, E-Tech Hub) «Информатика және математика» кафедрасының профессор-оқытушылар құрамымен және IT-студенттерімен, Жаратылыстану-инженерлік факультетінің қызметкерлерімен жұмыс кездесуі өтті.

Цифрландыру жөніндегі проректор Есенов М.К. құттықтау сөз сөйлеп, ҚР Президентінің қыркүйек айындағы Жолдауын еске салды, онда цифрландыру және инновацияларды енгізу, Қазақстанды IT-елге айналдыру мәселелерінің өзектілігі көрсетілген; жетекші халықаралық компаниялармен және университеттермен ынтымақтастықтың өзектілігі және табысты шетелдік тәжірибені пайдалану туралы; жеке бастамаларды қолдаудың пәрменді шараларының қажеттілігі туралы инновациялық инфрақұрылымды – бизнес-инкубаторларды, инженерлік-технологиялық хабтарды, коммерцияландыру орталықтарын, технопарктер мен конструкторлық бюроларды құру.

Кездесудің модераторы Е-Tech Hub бас ғылыми қызметкері PhD Бибол Жакипбаев болды, ол қатысушыларды кездесу бағдарламасымен таныстырды.

Shymkent IT Hub өңірлік менеджері Ақнұр Пралиева хабтың қызметі туралы толық айтып берді; Shymkent IT Hub қатысушыларына тиімді бизнес-процестерді құруға, масштабтауға, пікірлестермен танысуға және инвестициялар тартуға дайындалуға көмек көрсетілетіні туралы айтып берді.

Академия шаг (IT Step Academy) филиалының директоры Мадияр Дильда кездесуге қатысушыларды компанияның қызметі туралы және Tech Orda-дан тегін курстар туралы таныстырды (IT саласында адами капиталды дамытуға бағытталған бағдарлама және IT-мамандарды даярлау мақсатында жеке тұлғаларды оқытуға 600 000 теңгеге дейінгі көлемде қаржыландыру ұсынады).

Python-дағы Web-әзірлеуші Жұлдыз Айдарқұлова Python тілінің іргелі мүмкіндіктерін көрсетті және кездесуге қатысушыларды қол жеткізген жетістіктерімен тоқтап қалмауға және IT – білім беру саласындағы трендтер мен инновациялар туралы хабардар болуға шақырды.

Айта кету керек, кездесу Astana Digital Bridge 2023-те цифрландыру саласындағы өзара тиімді ынтымақтастық мәселелері бойынша уағдаластықтар шеңберінде өтті.