ERASMUS+ / Higher Education / DIGITAL

2024 жылғы 5-6 наурызда академик Ә.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінің Цифрландыру жөніндегі проректоры, бас цифрлық офицер М.К. Есенов ҚР Ғылым және жоғары білім министрлігі және Қазақстандағы Erasmus+ ұлттық кеңсесі Astana IT University базасында ұйымдастырған «Оқыту мен оқытудың инновациялық стратегиясы: әдістер, технологиялар мен құралдар» семинарына қатысты.

Аталған семинарға педагогикалық бағыттағы Қазақстан жоғары оқу орындарының басшылық құрамы және жоғары білім беруді реформалау жөніндегі ұлттық сарапшылар тобы қатысты (HERE).

Семинар ҚР Ғылым және жоғары білім министрлігінің жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті төрағасының орынбасары Г.С. Жарасованың; Еуропалық Одақтың Қазақстандағы Елшісі Кестутис Янкаускастың; С.М. Өмірбаевтың – Astana IT University ректорының м.а. сәлемдесуінен басталды.

Спикерлер мен семинарға қатысушылар арасындағы диалог өте белсенді болды. Мысалы, Иан Бем (Жоғарғы Австрия білім беру университетінің педагогика ғылымдары кафедрасының меңгерушісі) қазіргі жаһандық контексте оқыту және оқыту стратегиясы туралы; оқыту және оқыту туралы: теориялық қайта сақтандыру; нақты ЖОО мысалында оқыту мен оқытудың инновациялық стратегиясындағы сын-қатерлер мен мүмкіндіктер туралы; практикалық бөлім туралы: оқытудың табысты инновациялық стратегияларын талдау және нақты ЖОО мысалында оқыту.

Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің Академиялық қызмет жөніндегі проректоры Б.М. Нарбекова Қазақстан контекстіндегі оқытушының заманауи моделі туралы көрсетті. Андрющенко О. К. – Әлкей Марғұлан атындағы Павлодар педагогикалық университетінің Академиялық мәселелер жөніндегі проректоры педагогтардың пәнаралық құзыреттілігін қалыптастыру жағдайында оқыту стратегиясы туралы талқылады. Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік педагогикалық университетінің Академиялық мәселелер жөніндегі проректоры А.А. Кудышева жоғары білім беруді трансформациялау стратегиясы: теңдік, инклюзия және әлеуметтік импакт туралы айтып берді. Қазақ ұлттық қыздар педагогикалық университетінің «Болашақ мұғалімдердің көшбасшылығын дамыту» тақырыбындағы ректоры Г.А. Қанайдың жеке кейсі өте өзекті болды. Х.Досмұхамедов атындағы Атырау университетінің Академиялық мәселелер жөніндегі проректоры А.Е. Чукуров өз баямандасында педагогикалық тәлімгерлікті жетілдіру және педагогикалық мамандықтар түлектерінің мансаптық өсуін сүйемелдеу туралы кейс көрсетті: жаңарту орталықтарының рөлі. Қорқыт ата атындағы Қызылорда университетінің Академиялық мәселелер жөніндегі проректоры Д.М. Абдрашевамен жоғары білім беру жүйесінің цифрлық (емес)шындығы туралы әңгімелестік.

Жалпы, семинар пайдалы және лайфхактарға толық болды.

Сонымен қатар, цифрландыру жөніндегі проректор Мақсат Есенов семинар аясында әріптестерімен бірқатар іскерлік кездесулер өткізді және кездесу барысында жоғары білім берудегі цифрландыру саласындағы өзара тиімді академиялық ынтымақтастық мәселелері бойынша принципті келісім мен уағдаластық алынды.