Академик Ә. Қуатбеков атындағы ХДУ студенттерінің ХХ ғылыми-теориялық конференциясы өтті

15 ақпан күні Академик А.Қуатбеков атындағы Халықтар достығы университетінде «Aкадемик А. Қуатбеков атындағы Халықтар Достығы Университеті студенттерінің ХХ ғылыми – теориялық конференциясы» болып өтті.

Табиғат апаттарына қарамастан, Университет пандемия жағдайында ғылыммен айналысуды жалғастыруда. Өздеріңіз білетіндей, бүгінде ғылымсыз қоғамда және білім беруде, демек экономикада өзгеріс жоқ. Қазақстан Республикасының Президенті Қ.Тоқаев өзінің Қазақстан халқына Жолдауында: «жас ұрпаққа ерекше үндеу жасағым келеді. Қазақстанның дамуында шешуші роль атқарып, прогрестің қозғаушы күшіне айналуға тиіссіз.…». Мемлекет басшысы жақында елімізде президенттік кадрлық резерв құрылатынын атап өтті. “Біздің жастарымыз-еңбекқор, мақсатшыл, креативті. Сондықтан Қазақстанның болашағы сенімді қолда”. Жастардың рухани дамуынсыз елде реформалар жүргізу мүмкін емес.

Аталған конференция ZOOM бағдарламасы бойынша онлайн режимінде өткізілді.

Пленарлық отырыста ғылымның түрлі бағыттары бойынша университеттің 9 студенті баяндама жасады.

Конференция барысында қатысушылар өз зерттеулерін онлайн режимінде 5 секция бойынша баяндады:

“Педагогика және психология”.
“Филология және тілдер”.
“Математика және информатика”.
“Химия және биология”.
“Әлеуметтік-экономикалық ғылымдар”.

Секциялар бойынша университеттің 188 зерттеушісі баяндама жасады.

Келесі студенттердің мазмұнды баяндамаларын ерекше атап өткім келеді:

Исметова Индира – “Педагогика және психология” мамандығының 3 курс студенті: “қазіргі кезеңдегі психологияның ғылымдағы рөлі мен орны”.
Бейсенбаев Ескендір – “Құрылыс”мамандығының 2 курс студенті: табиғи сорбенттермен мұнай өнімдерінен Суды тазарту”.
Шатанова Зияда, “Химия” мамандығының 4 курс студенті, тақырыбы: “ауыл шаруашылығындағы табиғи қосылыстар негізінде биостимуляторларды құрудағы рөлі”.
Сатыбалдиева Айдана – құқық мамандығының 2 курс студенті, “Медиация-дауларды шешудің баламалы әдісі” тақырыбында.
Канадаллаева Мөлдір – “Шет тілі” мамандығының 3 курс студенті, “Approaches and methods in Language Teaching”.
Керембаева Динара – “Орыс тілі мен әдебиеті” мамандығының 4 курс студенті, “А.Платоновтың көркем санасындағы балалық шақтың бейнелері мен нышандары”.
Срайлова Лайла – “Органикалық заттардың химиялық технологиясы” мамандығының 4 курс студенті, “Құмкөл мұнай фракциясындағы базалық мұнай өндірісінің тәсілін зерттеу”тақырыбы бойынша.
Қабылбай Назым-“Экономика” мамандығының 3 курс студенті, “Қазақстан Республикасындағы мұнай-газ секторына шетелдік инвестициялардың тиімділігін бағалау” және т. б. тақырыптарда баяндама жасады.

Конференция қорытындысы бойынша үздік жұмыстар университеттің арнайы жинағында жарияланып, жарияланады.

Осы турдың жеңімпаздары ЖОО-ны республикалық ауқымда 2 турда ұсынатын болады. Екі кезеңнің қорытындысы бойынша жеңімпаздар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне ұсынылатын болады.

Барлық қатысушыларға үлкен табыс, ал студенттер жетекшілеріне еңбектері үшін шығармашылық табыс тілеймін.

Академик А. Қуатбеков атындағы Халықтар Достығы Университеті “Болашақ” инновациялық ғылыми-зерттеу орталығының директоры, Э. ғ. к., профессор

Тұртаев Мутал Расулұлы